IT - ItalianoEN - EnglishDE - DeutschFR - FrançaisPT - PortugueseDK - DanskNO - NorwegianRO - RomanianSK - SlovakSV - SvenskaFI - Finnish


 

 

Богоявлення Господнє  (Трьох Царів)

Богоявлення (грец. Θεοφάνια), або Явлення (грец. Επιφάνια - Епіфанія- одне з найдавніших християнських свят (поряд із Великоднем і П'ятидесятницею), присвячене народженню Ісуса Христа і подіям, що супроводжували його.

Перші згадки про свято, пов'язані з околицями Єгипту, на межі II і III століття. На початку IV століття святкування Богоявлення набуло масового характеру на Сході, а трохи пізніше і на Заході. Спочатку свято було присвячене спомину трьох євангельських подій: Різдва Христового, поклоніння волхвів (Трьох Царів), а також Хрещення Христа в Йордані. Датою святкування майже всюди було 6 січня.

У IV-V столітті, в Церкві з'явилася традиція окремого святкування Різдва Христового 25 грудня, а 6 січня - Богоявлення, як спомин приходу трьох волхвів і Хрещення Господнього. Тим не менш, Іоанн Касіян Римлянин описував, що в християни Єгипту, у свято Богоявлення (6 січня) і далі продовжували святкувати Різдво Христове і Хрещення Господнє.

Пізніше, розвиваючи значення свята, теологія православної і католицької Церков -  йшла різними шляхами.

Православні, свято Богоявлення все більш пов'язувався за змістом з Хрещенням Господнім, втрачаючи зв'язок з різдвяними подіями. В наш час, свято Богоявлення і Хрещення Господнє - різні назви одного свята.

Католики, навпаки, свято Богоявлення все більш пов'язували з Євангельськими подіями, що відбувались після Різдва, головним чином з поклонінням волхвів (Трьох Царів). У XX столітті, в латинському обряді свято Хрещення повністю відокремилося від свята Богоявлення і святкується в наступну неділю після Богоявлення.

Біблійні маги (волхви, мудреці, жреці), традиційно Три царі Каспар, Мельхіор і Балтазар, які принесли для Ісуса дари на Різдво. У Євангелії не згадуються їх імена і царський стан. Традиція виникла у середньовіччі.

Як стверджує Євангелія від Матвія, волхви знайшли Христа, йдучи за Віфлеємською зіркою; а знайшовши, принесли йому три символічні дари: золото, ладан та миро. Будучи попередженими через знамення, що Ірод має намір вбити дитину, вони вирішили повертатись додому іншою дорогою. Це спонукало Ірода вдатися до вбивства всіх немовлят у Віфлеємі, дії, названої "убієння (побиття) немовлят", спробі знищити суперника, що може відібрати у нього царський престол. Ісус та Його сім'я, однак, заздалегідь втекли у Єгипет. Після цих подій вони зникли з поля зору Ірода. Євангелія від Матвія, в історія Різдва прославляє Ісуса, уподібнює Його до Мойсея та показує Його життя як виконання пророцтв.

Після візиту, волхви покинули Новонародженого, повертаючись іншою дорогою щоб уникнути зустрічі з Іродом. Григорій І додає ліричності цій темі, коментуючи що: "упізнавши Ісуса, нам було заборонено повертатись тією дорогою, якою ми прибули". Існує багато традиційних історій про те, що трапилось з волхвами після цього, за однією з них апостол Фома зустрів їх у Парфії, на його шляху до Індії. За іншою, їх мощі були знайдені Святою Оленою та покладені були спочатку у Константинополі, але звідти були перенесені у 344 році в Медіолан (Мілан), а потім у 1166 році до Німеччини, де у кафедральному соборі Кельна й до сьогодні зберігаються.

Дари волхвів

Побачивши Ісуса, волхви передали дари. Ці три дари детально описано у Матвія — золото, ладан та миро. Висунуто багато різних теорій щодо значення та символу цих дарів; тоді як золото доволі зрозуміло пояснюється (у якості подарунка), ладан та особливо миро здебільшого незрозумілі. Теорії в основному поділяють на дві групи:

Це були звичайні подарунки царю — миро звичайно використовувалось як олія для помазання, ладан як ароматична речовина, а золото як цінність.

Дари були пророчими — золото як символ царства на землі, ладан як символ Богослужіння та миро (бальзамуюча олія) як символ смерті. Іноді дають загальніші значення дарів: золото - символ чеснот, ладан - символ молитви та миро - символ страждання.

Йоан Хризостом вважав, що ці дари були достойні не лише царя, а й Бога, що контрастувало з юдейською традицією дарувати царям овець та телят. Це доводило, що волхви поклонялись Ісусу як Богу.

Традиції

У католицьких храмах на свято Богоявлення освячують воду, крейду та ладан. У ряді країн існує традиція писати на дверях церков і будинків латинські літери C + M + B + 2014, що іноді інтерпретують як перші літери імен трьох волхвів — Каспара, Мельхіора й Бальтазара, а іноді як перші літери латинської фрази „Christus mansionem benedicat”, що означає „Хай благословить Христос цей дім” або „Christus Multorum Benedicat” -  „Нехай Христос всіх благословляє”.

Молитва в колі сім’ї, друзів і сусідів (6 січня)

Молитва в колі сім’ї, друзів і сусідів (6 січня)

Всі, зібравшись біля ікони або ясел, можуть прочитати ці молитви, просячи про благословення для себе і своїх помешкань. Співають різдвяних пісень.

В. Христос посеред нас!

У. Є і буде!

В. Господи Ісусе Христе, Ти прийшов на землю, щоб жити серед нас, людей. Ти освятив дім свого Сімейства в Назареті. Освяти й наші домівки.

У. Почуй нас, Господи.

В. Нехай перебуває в наших сім’ях Твій Святий Дух, і хай Твій мир панує в наших серцях.

У. Почуй нас, Господи.

В. Даруй нам, Господи, здоров’я душі й тіла, стань для наших сімей силою та опорою в життєвих випробуваннях.

У. Почуй нас, Господи.

Потім усі читають молитву «Отче наш».

Добрий і милосердний Боже, ввіряємо Твоїй опіці наш дім, нашу сім’ю і все, що маємо. Благослови нас, збережи від зла, захисти від небезпеки, врятуй від нещастя, укріпи нашу віру, а у випробуваннях даруй утіху і надію. Вчини так, щоб наша сім’я завжди перебувала в єдності з Тобою. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Після цього можна окропити всі кімнати освяченою водою і заспівати колядку. Потім, якщо це відбувається в свято Богоявлення або пізніше, глава сімейства, або хтось інший із родини, стоячи на порозі відчинених дверей, промовляє:

В. Слово стало Тілом.

У. І оселилося між нами.

 

Потім зверху на дверях пишуть: С + M + B + (рік)  або К + М + Б + (рік)

Потім  освяченим  ладаном  можна  окадити  приміщення і заспівати різдвяну колядку.

Богоявлення Господнє  (Трьох Царів)

 

Богоявлення Господнє  (Трьох Царів)

Богоявлення Господнє  (Трьох Царів)
IT - ItalianoEN - EnglishDE - DeutschFR - FrançaisPT - PortugueseDK - DanskNO - NorwegianRO - RomanianSK - SlovakSV - SvenskaFI - Finnish | IT - ItalianoEN - EnglishDE - DeutschFR - FrançaisPT - PortugueseDK - DanskNO - NorwegianRO - RomanianSK - SlovakSV - SvenskaFI - Finnish