IT - ItalianoEN - EnglishDE - DeutschFR - FranšaisPT - PortugueseDK - DanskNO - NorwegianRO - RomanianSK - SlovakSV - SvenskaFI - Finnish


Головна


Новини


Парафія


Розклад Богослужінь


Розпорядок катехез


Оголошення


Фотогалерея


Контакти


Бібліотека


Історія Римсько-Католицької Церкви в Черкасах

Історія присутності Римсько-Католицької Церкви (Костел) на території Черкас[1] та повіту сягає щонайменше XIV ст. (може і раніше, бо слід пам'ятати, що в XIII ст. жваву євангелізаційну діяльність провадили в не дуже віддаленому від Черкас Києві отці-домініканці під головуванням св. Яцека Одровонжа) і є вона такою ж бурхливою, як і бурхлива історія цього міста, через яке впродовж віків прокочувалися чергові воєнні бурі, а воно переходило з рук у руки. Ця присутність пов'язана з тим, що Черкаси від XIV століття знаходилися у межах Великого Литовського Князівства, а в 1569 році були приєднані до Корони Польського Королівства. Отже, Черкаси були королівським містом. Місто мало свій замок і проходили через нього важливі торгові шляхи у напрямку Києва і далі. Саме цими дорогами прибув сюди католицизм. І хоча католики ніколи не становили тут більшість, та, однак, вже протягом віків були тут присутні, вносячи свій вклад в історію і культуру цього міста і регіону.

Після 1386 р. Черкаси стають столицею українських гетьманів, а в XV і XVI ст. вже фігурують як важливий стратегічний і комунікаційний пункт в Україні.  У 1637р. під час бунту Павлюка місто було спалене, і відразу після цього відбудоване. У відбудованому заново місті зимував Великий Коронний Гетьман Міхал Потоцький у 1647 році, під час бунту Хмельницького, і звідси вирушив навесні похід на Жовті Води.

Той же Міхал Потоцький близько 1637 року видає заміж свою доньку.  Його зятем стає Коронний Обозний Адам Козановський, якому Потоцький віддає Черкаське староство, що до того часу йому належало. З 1641 р. походить наступна інформація, що Ян Блендовський отримав Черкаси від Kазановського в оренду. В той час починається жвавий розвиток міста і його заселення. Із зростанням населення, розвитку господарства збільшується також кількість католиків проживаючих в Черкасах.

З історичних джерел відомо, що у місцевому замку існувала католицька каплиця, якою користувалися вірні. З часом, вочевидь, вона виявилася занадто малою для зростаючої кількості католиків[2]. Казановський вирішує власним коштом збудувати в Черкасах костел і монастир для отців-домініканців. Король Польщі Владислав IV 23 травня 1647 року дав дозвіл на будівництво і звелів Гіацинтові Шембергу, Комісару Речі Посполитої при війську запорізькому, щоб вибрав зручне місце для розміщення костелу і монастиря. На жаль, надійшли часи воєн Хмельницького і остаточно фундація не здійснилася. Плани такої фундації свідчить про пастирську потребу міста і що була велика спільнота католиків, оскільки виникла потреба побудови не лише костелу, але і монастиря, ченці якого забезпечили б належну пастирську опіку вірним латинського обряду.

 

Історія католицької каплиці в Черкасах

Із звіту (ревізії), що походить з 1765 р., дізнаємося, що Черкаси в той час мали: 3 церкви, 2 монастиря, розташовані за містом, синагогу, духовну школу, філію банку, пристань, пошту, залізничну станцію (гілка фастівської лінії), а також філіальну каплицю католицького приходу в  Смілі. На території повіту діяли два католицькі приходи ľ в Мошнах і Смілі, обидва належать до Звенигородського деканату[3].

З часом філіальна каплиця в Черкасах переходить під опіку мошнинського приходу. У хроніці приходу, що датується початком XIX ст. (найправдоподібніше роки 1820-1830) і тепер знаходиться у фондах Державного Архіву Черкаської області, є докладний опис відновлення цієї каплиці. Читаємо: "Каплиця в повітовому місті Черкаси Київської губернії Звенигородського Деканату Мошнинського приходу, віддалена від свого приходського костелу на 30 верст від сусідського найближчого Смілянського на 27 верст, від губернського міста Києва на 180 верст, на горі, званій Замкова, колись князем Ієронімом Санґушкою, старостою Черкаським побудована, від 1780 року існування своє маюча, коли внаслідок давнини часу почала піддаватись руйнуванню, старанням прихожан Мошнинських, а особливо римо-католицьких в Черкасах, частковими жертвами і збираним кількарічним відсотком від суми рублів  (...) 333 копійок 40, з різноманітних Земського Суду Повіту Черкаського канцелярських доходів утвореної, реставрована в силу Інструменту Його Величності Генерального судового вікарія і Прелата Архідиякона Могильовського Грабовського 1824 року дня 15 березня № 97 виданого". Костел-каплиця знаходився на вулиці Смилянській[4].

XVI ст. - Замок у Черкасах

Якщо йдеться про кількість католиків, які проживають в Черкасах, то, згідно зі статистичними даними 1 січня 1910 року, було їх: 166 чоловіків і 134 жінки, тобто разом 300 осіб на близько 39 тис. мешканців. Відносно чисельності займали 4 місце; після православних, розкольників і євреїв[5].

Ця каплиця, яка мала назву св. Миколая, була ліквідована Черкаським Окружним Всеросійським Центральним Виконкомом актом № 35 від 19 квітня 1924 року. Таким чином католицька святиня, в Черкасах розділила долю стількох інших ліквідованих і зрівняних із землею святинь на території Радянського Союзу. До сьогоднішнього дня від каплиці св. Миколая не має навіть сліду, так як і від інших християнських святинь Черкас на місці яких побудовано інші будівлі.

 

Відродження релігійного життя після 1991 р.

Відродження релігійного життя в Черкасах стало можливим після 1991 року, коли Україна отримала незалежність. Першим священиком, який почав доїздити до Черкас, був сальваторіанин отець Станіслав Муравський, який в той час був настоятелем і деканом в Тальному.  До Черкас приїжджав він в 1995-1998 роках і богослужіння відправляв в найнятих залах або приватних будинках.

Офіційне еригування приходу Благовіщення Пресвятої Діви Марії  відбулося 26 квітня 1997 року. Здійснив його тодішній Єпископ Ординарій Києво-Житомирський Ян Пурвінський. Його першим настоятелем був призначений о. Станіслав Муравський.

Після о. Станіслава Муравського пастирювання в Черкасах прийняв о. Олександр Гурський, який був настоятелем цієї спільноти в 1998-2004 роках. За його урядування в грудні 1998 р. був закуплений одноповерховий будинок  на вул. Піонерській 22, який був пристосований для потреб тимчасової каплиці. У цій каплиці богослужіння відбуваються до сьогоднішнього дня.

Від 6 червня 2004 р. настоятелем парафії є о. Леон Ліпецький, який взяв на себе труд будівництва нової святині в Черкасах. Піклування про відповідні дозволи і виділення ділянки під зведення костелу розпочато вже в 1998 р. Не бракувало і далі не бракує труднощів з цим пов'язаних. 10 травня 2012 р. прихід Благовіщення ПДМ в Черкасах отримав дозвіл і ділянку під будівництво свого храму. Однак від письмових дозволів до реалізації проекту будови ще довга дорога.

Безсумнівно, найбільшою проблемою є фінанси, тому що така мала спільнота (на даний момент прихід нараховує близько 200 осіб) сама не в змозі фінансувати таке дороге будівництво. Тому спільнота розраховує на допомогу людей доброї волі, яким лежить на серці справа євангелізації, також і людей з-за кордону. Місцеві прихожани дуже жертовні, але, на жаль, реалії такі, які є.

 

дн. Яцек Ян Павловіч

 [1] Місто, розташоване в центральній частині України, над Дніпром, а також на березі Кременчуцького водосховища.  Згідно даних від 2005 р. з населенням бл.  293,3 тис. жителів.

[2] Eustachy Iwanowski, Rozmowy o polskiej koronie, Krakˇw 1873, s. 644.

[3] Див. S│ownik geograficzny Krˇlestwa Polskiego i innych krajˇw s│owia˝skich, t. 1, (red.) F. Sulimirskiego, B. Chlebowskiego, W. Walewskiego, Warszawa 1880, s. 802-808.

[4] Див. Сказанія о населеннынь мъстностяхь Кіевской Губерніи, (red.) L. Pochylewicz, Kijˇw 1864, s. 613.

[5] Див. WieťŠ o Czerkasach, (red.) M.O. Anzenstein,  1911.
IT - ItalianoEN - EnglishDE - DeutschFR - FranšaisPT - PortugueseDK - DanskNO - NorwegianRO - RomanianSK - SlovakSV - SvenskaFI - Finnish | IT - ItalianoEN - EnglishDE - DeutschFR - FranšaisPT - PortugueseDK - DanskNO - NorwegianRO - RomanianSK - SlovakSV - SvenskaFI - Finnish